Пiдтримати

Фінансування сектору протидії корупції міжнародними організаціями дозволяє нам залучати необхідні для реалізації наших кампаній та проектів кошти.

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проєкт закону, завдяки якому громадянам стане легше повідомляти про корупцію

Верховна Рада України ухвалила проєкт закону 3450 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань захисту викривачів» у першому читанні.
Закон 3450 передбачає створення єдиного порталу для приймання повідомлень від викривачів корупції. Зараз викривач має звертатися до різних органів влади для повідомлення про різні корупційні правопорушення та витрачати час на пошук «правильного» державного органу, то після впровадження ініціативи він може зручно та швидко залишити повідомлення на єдиному порталі, який автоматично буде пересилати повідомлення відповідному адресату.
Цей портал адмініструватиме Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

 «Щоби розробити якісний та захищений портал, як того вимагає законодавство, необхідно розгорнути нову самостійну IT-систему. Вартість лише самої системи для кожного окремого органу може становити 2–5 млн грн. Тому ми пропонуємо створити єдиний портал, який зможе приймати всі повідомлення викривачів та працювати з ними за єдиною методологією. Це допоможе зекономити державні кошти та спростить процес надання повідомлення про корупцію для викривачів», — пояснює Голова НАЗК Олександр Новіков.

Портал забезпечить:
швидкий та зрозумілий порядок повідомлення про корупцію. Викривачі зможуть повідомляти про корупцію в одному вікні на одному сайті, не шукаючи канали в різних державних органах;
високі стандарти захисту інформації, яка отримується від викривачів;
єдиний підхід до розгляду повідомлень;
зменшення ризиків несанкціонованого доступу до повідомлень, отриманих від викривачів.

Також проєкт закону упорядковує питання правового захисту викривачів. Наразі цей захист можуть здійснювати адвокати системи безоплатної правової допомоги, адвокати на платній основі (за що потім викривач отримує відшкодування) та працівники НАЗК. На практиці такий розподіл не є ефективним, тому закон пропонує визначити, що захист здійснюють саме адвокати. НАЗК і далі можна залучати в судових спорах як третю особу на стороні викривача.

НАЗК сподівається, що законопроєкт буде ухвалений у цілому якнайшвидше, щоби розпочати розробку порталу вже цього року.

Текст новини запозичено з офіційної сторінки НАЗК у Facebook.