Пiдтримати

Фінансування сектору протидії корупції міжнародними організаціями дозволяє нам залучати необхідні для реалізації наших кампаній та проектів кошти.

В ACREC презентували дослідження «Цивільна конфіскація необґрунтованих активів крізь призму права власності»

16 вересня 2020 року в Міждисциплінарному науково-освітньому центрі протидії корупції відбулась презентація дослідження «Цивільна конфіскація необґрунтованих активів крізь призму права власності». Дослідження було презентовано спільно з Вищим антикорупційним судом.

В обговоренні результатів дослідження взяли участь представники ACREC, Вищого антикорупційного суду, Верховного Суду та Верховної Ради України.

Модератор Світлана Заліщук на початку зустрічі наголосила, що ця тема є вельми актуальною крізь призму євроінтеграції. Також вона є актуальною, бо поки що достовірно невідомо, яким чином цивільна конфіскація необґрунтованих активів реалізовуватиметься на практиці та чи буде українська модель успішною. Усі ці та інші питання були адресовані учасникам дискусії.

Зі вступним словом виступив заступник Голови Вищого антикорупційного суду, суддя Євген Крук. Він звернув увагу на актуальність тематики дискусії, оскільки справи цієї категорії розглядатимуться саме Вищим антикорупційним судом.

Тетяна Хутор, аналітикиня ACREC, коротко презентувала власне дослідження і його результати. Під час презентації, вона розповіла про особливості правозастосування під час реалізації української моделі конфіскації необґрунтованих активів та проблемні моменти, які потенційно можуть виникнути в цьому процесі.
Представники Верховного Суду, Михайло Шумило та Геннадій Зеленов, зауважили про важливість дослідження на тему цивільної конфіскації необґрунтованих активів, однак вказали, що Верховний Суд поки не може видати висновок з цієї теми, оскільки поки що не сформована суддівська практика. Проте, після її напрацювання і за допомогою цього дослідження проблемні моменти будуть проаналізовані набагато глибше.

Ярослав Юрчишин, народний депутат України та заступник голови Комітету з питань антикорупційної політики подякував за можливість виступити. Він відзначив, що Верховній Раді України наразі вкрай не вистачає подібних policy досліджень широкого плану, де були б враховані міжнародні аспекти і рекомендації по їх застосуванню в Україні. Він погодився з тезою про те, що найкращою перевіркою теоретичних положень закону щодо конфіскації необґрунтованих активів є їх застосування на практиці.

Підводячи підсумки зустрічі, учасники зійшлись на думці про необхідність поглиблення подальшої дискусії на тему різних аспектів використання інструменту конфіскації необґрунтованих активів і співпраці щодо вдосконалення законодавчих положень в рамках цієї теми.

Дискусія відбулась в рамках «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Ініціативою відкритого суспільства для Європи (OSIFE) за фінансової підтримки посольства Швеції в Україні.