Пiдтримати

Фінансування сектору протидії корупції міжнародними організаціями дозволяє нам залучати необхідні для реалізації наших кампаній та проектів кошти.

 Знайомтеся – це викривачі з різних країн і континентів, які своїми вчинками вплинули на життя багатьох людей світу. Їхні історії показують непростий, але відважний шлях людей, яким не байдуже.

До слова, у світі викривач – це людина, яка не лише повідомляє про корупційні правопорушення, але й про інші злочини, які впливають на життя громадян. В Україні дефініція поняття викривач вузька – поширюється тільки на корупцію, проте наразі в експертних колах йде мова про розширення поняття.

Пропонуємо вам ознайомитися зі світовими історіями викривачів:

Бредлі Біркенфельд, викривач швейцарського банку UBS допоміг США розкрити схему, яка незаконно надавала своїм клієнтам послуги з приховування активів від французьких податкових органів. Біркенфельд отримав винагороду в 104 млн доларів за розголошення таємниці швейцарської банківської системи, яку, на думку критиків, використовували багатії світу для приховування своїх доходів. За оцінками французьких чиновників, UBS допомогла приховати 10 млрд. євро від податкових інспекторів різних країн. На сьогодні, французький суд оштрафував швейцарський банк UBS на 4,5 млрд євро, фактично знищивши весь прибуток банку за 2018 рік.

30 грудня китайський офтальмолог Лі Веньлян з Уханя забив на сполох через появу невідомого вірусу. Спершу він повідомив про нього колегам-медикам, а згодом інформація потрапила до місцевої поліції. Уже 3 січня Веньляна викликали в поліцію, звинувативши його у «поширенні чуток в інтернеті» і «порушенні громадського порядку». Лікарю прямо заборонили продовжувати розповідати про новий вірус та пригрозили судом. На той час у Китаї інформацію про новий вірус приховували. Повернувшись до робити, лікар сам захворів на коронавірус. Зрештою, коли ситуацію з епідемією Китай уже приховувати не міг, Верховний народний суд розкритикував дії поліції, зазначивши, що саме вони зрештою сприяли поширенню вірусу. Щоправда, Лі Веньляна це не врятувало – 6 лютого він помер від COVID-19.

Біохімік Джеффрі Віганд викрив, як велика тютюнова компанія бреше про звикання до сигарет. Віганд став національно відомим як викривач 4 лютого 1996 року, коли він взяв участь у програмі новин CBS 60 Minutes і заявив, що його компанія маніпулює тим, що куріння не призводить до ракових захворювань. Насправді, це було не так. Цю історію екранізував Голівуд у фільмі INSIDER з Расселом Кроу, який зіграв лікаря отримав Оскар.

Кожна з цих історій вплинула на життя великої кількості людей. Своїми вчинками герої-викривачі рятують життя та доводять, що справедливість існує. Завдяки порталу викривачів, що невдовзі з’явиться в Україні, кожен, хто дізнався про корупцію зможе безпечно повідомити про це у відповідний орган і стати таким самим героєм-викривачем.

Текст новини запозичено з офіційної сторінки НАЗК у Facebook.